Centennial CEN-C-7D 6V 950CCA Commercial Heavy Duty Battery (BCI Group 7D) ** CALL FOR LOCAL WILL-CALL OR DELIVERY OPTIONS **
Out of stock
SKU
C-7D
NEW replacement brands are in! —CALL 800-515-2423 now for details.
$119.95
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Centennial CEN-C-7D 6V 950CCA Commercial Heavy Duty Battery (BCI Group 7D)
- SKU: C-7D
- Manufacturer: Centennial Battery
- Weight: 67
- Length: 16.25
- Width: 7.13
- Height: 9.38
- Battery Type: Starting Battery
- Group Size(s): 7D
- Voltage: 6 Volt
- Cold Cranking Amps rating at -18°C (0°F): 950
- Reserve Capacity 25Amp Draw: 360
- Amp Hour @ 20HR Rate: 150
- Cranking Amps rating at 0°C (32°F): 1190
- Hot Cranking Amps rating at 26°C (80°F): 1460
- Chemistry: Flooded Lead Acid
- Warranty (Months): 12
- Prorated Warranty: 30
- UPC: 703624468200
- Core Sku: C-CORE
| Width | 7.125" |
|---|---|
| Height | 9.375" |
| Length | 16.25" |
| Condition | New |
| Brand | Centennial |
| Warranty Life | 1 |
| Chemistry | Flooded |
| Output Voltage | 6 |
| Output Voltage | 6V |
| Rechargeable | Yes |
| CCA | 950 |
| Color | Black |
More from Centennial
Centennial Deep Cycle Battery GC2000P (Group GC2)
Special Price
$199.00
Regular Price
$299.99
Centennial CEN-75DT-75 12V 635CCA Sealed Automotive Battery (BCI Group 35/75) ** CALL FOR LOCAL WILL-CALL OR DELIVERY OPTIONS **
Special Price
$124.00
Regular Price
$199.99
Centennial CEN-27F-75 12V 750CCA Automotive Battery (BCI Group 27F) ** CALL FOR LOCAL WILL-CALL OR DELIVERY OPTIONS **
Special Price
$140.00
Regular Price
$199.99
Centennial CEN-34-75 12V 685CCA Automotive Battery (BCI Group 34) ** CALL FOR LOCAL WILL-CALL OR DELIVERY OPTIONS **
Special Price
$124.00
Regular Price
$199.99
Centennial CEN-78-75 12V 750 CCA Sealed Automotive Battery (BCI Group 78) ** CALL FOR LOCAL WILL-CALL OR DELIVERY OPTIONS **
Special Price
$120.00
Regular Price
$199.99
Centennial CEN-C-8DMF 12V 1100CCA Sealed Commercial Battery (BCI Group 8D) ** CALL FOR LOCAL WILL-CALL OR DELIVERY OPTIONS **
Special Price
$345.00
Regular Price
$399.99