In stock
SKU
3/V150H-4P
Exell Battery 3/V150H 3.6V NiMH Battery Pack with 4 Pin Connector
Special Price
$19.95
Regular Price
$34.95
Buy 10
$19.50
eachsave 2%
Buy 20
$18.95
eachsave 5%
Buy 50
$18.50
eachsave 7%
Buy 100
$17.95
eachsave 10%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Exell Battery 3/V150H 3.6V NiMH Battery Pack with 4 Pin Connector
Useful for medical applications, memory safeguard, measuring equipment, lighting, industrial timepieces, and many more applications
Specifications:- Voltage: 3.6V
- Amperage: 150mAh
- Chemistry: NiMH Battery
| UPC | 819891016591 |
|---|---|
| Width | 26mm |
| Height | 18.2mm |
| Length | 14.5mm |
| Condition | New |
| Country of Manufacture | Malaysia. Country of origin is subject to change |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 3.6 |
| Amperage | 150 |
| Amperage (mAh) | 150 |
| Rechargeable | No |
| Terminal Type | PC Pins |
| Input Voltage | 3.6V |
| Input Voltage | 3.6V |
More from ExellBattery
51pc Essential Batteries Kit L626 L921 L1154 L754 L1131 & Watch Opener
Special Price
$3.95
Regular Price
$12.95
101pc Essential Batteries Kit L1154 L626 & Watch Opener
Special Price
$9.95
Regular Price
$19.95
29pc Essential Batteries Kit 23A L1154 L626 CR2032 CR123A & Watch Opener
Special Price
$6.95
Regular Price
$12.95
26pc Essential Batteries Kit CR927 CR2330 CR1632 CR2032 CR2430 & Watch Opener
Special Price
$6.48
Regular Price
$12.95
101pc Essential Batteries Kit CR2032 L1131 & Watch Opener
Special Price
$4.95
Regular Price
$19.95
Exell 6/V150H 7.2V 150mAh NiMH Battery FAST USA SHIP
Special Price
$29.95
Regular Price
$49.95
101pc Essential Batteries Kit L1154 L626 L1131 & Watch Opener
Special Price
$9.95
Regular Price
$19.95
51pc Essential Batteries Kit L626 L621 L1142 L754 L521 & Watch Opener
Special Price
$3.95
Regular Price
$12.95