In stock
SKU
J185P-AC
- Maxguard Advanced Design Separator and Alpha Plus paste formulation for long life, industry-leading performance, and lower overall maintenance costs.
- Heat and corrosion resistant
- With handles for easy carrying
- HydroLink single-point watering system available
- Only 5-15% self-discharge per month
Special Price
$495.00
Regular Price
$549.99
Buy 3
$490.00
eachsave 1%
Buy 6
$485.00
eachsave 2%
Buy 12
$480.00
eachsave 3%
Buy 24
$470.00
eachsave 5%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Trojan Motive 12V 205Ah J185P-AC Deep Cycle Flooded Lead Acid Battery
The J185P-AC 12V Flooded battery provides ample energy output to improve the daily performance of Floor Cleaning Machines. The technology of this AC Series battery reduces downtime and increases productivity on the job.
FEATURES & BENEFITS- Maxguard Advanced Design Separator and Alpha Plus paste formulation for long life, industry-leading performance, and lower overall maintenance costs.
- Heat and corrosion resistant
- With handles for easy carrying
- HydroLink single-point watering system available
- Only 5-15% self-discharge per month
- 99% recyclable
- Two battery case options: Polyon case for exceptional durability in heavy service applications or Generic case design for standard applications
- CAPACITY MINUTES: @25 Amps / 380 @75 Amps / 104
- CAPACITY AMP-HOURS: 5-Hr Rate / 168 10-Hr Rate / 189 20-Hr Rate / 205 100-Hr Rate / 226
- ENERGY (KWH): 2.71
- DIMENSIONS INCHES (MM): Length / 14.97 (380) Width / 6.91 (176) Height / 14.67 (374)
- WEIGHT LBS. (KG): 116 (53)
- OPERATING TEMPERATURE: -4°F to 122°F (-20°C to +50°C)
Your cleaning professionals need power solutions that keep them moving. We've got you covered, with floor cleaning batteries that deliver consistent performance, whether powering your scrubbers, vacuum cleaners, floor sweepers, or burnishers.
Trojan floor cleaning batteries:
- Hold up to the most demanding environments
- Require little to no maintenance
- Charge quickly
- Come with comprehensive warranties
| UPC | 026190020314 |
|---|---|
| Width | 6.91 |
| Height | 14.67 |
| Length | 14.97 |
| Condition | New |
| Brand | Trojan |
| Trojan Applications | FM |
| Chemistry | Flooded |
| Output Voltage | 12V |
| Amperage | 205Ah |
| Amperage (mAh) | 205 |
| Rechargeable | No |
| Terminal Type | AP & Stud |
| Input Voltage | 12V |
| Input Voltage | 12V |
| Watts | W |
| Warranty | 3 Year Manufacturer Warranty |
| Special Notes | Before purchasing, please be advised that it is recommended to replace your original battery pack with that of the same chemistry. This battery may require a skilled installer or special tools to replace. For skilled end users only. This battery may require soldering and special tools to replace. For skilled end users only. Extended battery packs may require an extra cover that will accommodate its size. |
| Voltage | 12V |
More from Trojan
Trojan T105-AES 6V Superior Deep Cycling AGM Battery
Special Price
$395.00
Regular Price
$429.99
Trojan Motive T-605 6V 210Ah Flooded Lead Acid GC2 Deep Cycle Battery
Special Price
$207.00
Regular Price
$299.99
Trojan T1275-AES 12V Superior Deep Cycling AGM Battery
Special Price
$571.00
Regular Price
$699.99
Trojan Solar SAES 12 205 12V AES Battery For Solar & Renewable Energy
Special Price
$802.00
Regular Price
$899.99
Trojan Motive 8D-AGM 12V 230Ah Group 8D Deep Cycle AGM Battery
Special Price
$1,299.00
Regular Price
$1,499.99
Trojan T875-AES 8V Superior Deep Cycling AGM Battery
Special Price
$483.00
Regular Price
$529.99
Trojan 24TMX 12V 85Ah Group 24 Recreational Flooded Deep Cycle Battery
Special Price
$229.00
Regular Price
$299.99