Exell Crane Remote Battery Fits ABITRON KH68300520.A, HETRONIC 68300510, 68300520, 68300525, Ergo FBH300
Exell Crane Remote Battery EBCRB-FBH300 is the ideal battery to power your Radio Remote Control Device. This battery is made with high quality parts and is guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturer's specifications at a reduced price.
Specifications- Type: Ni-MH
- Voltage: 9.6V
- Amperage: 600mAh
- Length: 2.56" (65mm)
- Width: 2.36" (60mm)
- Height: 0.87" (22mm)
- Weight: 0.44lbs / 200g / 7.05oz
- Dimensions: 65.00" x 60.00" x 22.00mm
Exell Crane Remote Battery EBCRB-FBH300 Replaces: HETRONIC HE520, HT-02, RHE9608KY
Need more than one? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers available.
| Width | 2.36" |
|---|---|
| Height | 0.87" |
| Length | 2.56" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Warranty Life | 1 |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 9.6 |
| Amperage | 600 |
| Amperage (mAh) | 600 |
| Rechargeable | No |
| Color | Black |
More from ExellBattery
Exell Battery EB445 (40559) 4V 4.5Ah Sealed Lead Acid Replacement Battery
Special Price
$9.95
Regular Price
$19.99
5pack Exell EB-CR1625 3V Lithium Coin Cell Battery Replaces DL1625, ECR1625, BR1625 DL1625B, BR1625-1W
Special Price
$1.49
Regular Price
$7.95
5pk 3V Coin Cell Battery Replaces ECR1220, BR1220, 280-208, DL1220B, BR1220-1W
Special Price
$1.49
Regular Price
$4.95