In stock
SKU
EBTWR-KNB24
Exell 7.2V 2100mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits KENWOOD TK-2140
$32.95
Buy 3
$29.95
eachsave 9%
Buy 10
$26.95
eachsave 18%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Exell 7.2V 2100mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits KENWOOD TK-2140 TK-2160
The Exell EBTWR-KNB24 Ni-MH 7.2V Battery has better performance (higher capacity) and reliability (longevity & safety). The superior performance improves batteries running time, which is better than original brand replacement. The superior quality results in longer battery life and better protection of the powered device. Higher capacity batteries provide longer running times with no negative effects on devices.
Exell EBTWR-KNB24 Ni-MH 7.2V Battery Specifications:- Voltage: 7.2V
- Amperage: 2100mAh/15.12Wh
- Chemistry: Ni-MH
- Length: 3.94in (100.00mm)
- Height: 2.22in (56.50mm)
- Width: 0.67in (17.00mm)
- Weight: 0.77lbs
The Exell EBTWR-KNB24 Ni-MH 7.2V Battery Is Also Known As: CS-KNB240TW
Need more than one Exell EBTWR-KNB24 Ni-MH 7.2V Battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers are available.
| UPC | 813662027007 |
|---|---|
| Width | 0.67" |
| Height | 2.22" |
| Length | 3.94" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Output Voltage | 2100 |
| Rechargeable | Yes |
| Energy | 15.12Wh |
| Voltage | V |
More from ExellBattery
2.4V Razor Battery Replaces Remington Razors 5BF1 XLR 3000
Special Price
$8.06
Regular Price
$9.95
2.4V Razor Battery For Norelco HP 1304 1312 Schick F45 Remington 5BF1
Special Price
$7.16
Regular Price
$8.95
Razor Battery EBWHL-2 For Wahl Razors Replaces 00040-100, C1015, C1018
Special Price
$13.46
Regular Price
$15.95
2.4V Razor Battery For Wahl 7700 Conair HV1 M06SL GE 41B001RD531
Special Price
$7.16
Regular Price
$8.95
2.4V Razor Battery For Remington 10468 R9100TLT BRAUN 4510 4520 4525
Special Price
$14.95
Regular Price
$24.99