In stock
SKU
EBTWR-KNB29
Exell 7.2V 1800mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits KENWOOD -2300
$29.95
Buy 3
$26.95
eachsave 10%
Buy 10
$24.95
eachsave 17%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Exell 7.2V 1800mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits KENWOOD -2300 TK-2200
The Exell EBTWR-KNB29 Ni-MH 7.2V Battery has better performance (higher capacity) and reliability (longevity & safety). The superior performance improves batteries running time, which is better than original brand replacement. The superior quality results in longer battery life and better protection of the powered device. Higher capacity batteries provide longer running times with no negative effects on devices.
Exell EBTWR-KNB29 Ni-MH 7.2V Battery Specifications:- Voltage: 7.2V
- Amperage: 1800mAh/12.96Wh
- Chemistry: Ni-MH
- Length: 4.49in (114.00mm)
- Height: 2.13in (54.00mm)
- Width: 0.71in (18.00mm)
- Weight: 0.66lbs
The Exell EBTWR-KNB29 Ni-MH 7.2V Battery Is Also Known As: CS-KNB290TW
Need more than one Exell EBTWR-KNB29 Ni-MH 7.2V Battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers are available.
| UPC | 813662027038 |
|---|---|
| Width | 0.71" |
| Height | 2.13" |
| Length | 4.49" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Warranty Life | 1 |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 7.2 |
| Amperage | 1800mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Energy | 12.96Wh |
| Color | Black |
More from ExellBattery
3V Lithium Battery CR311 Pin Shape Battery For Fishing Floats / Bobbers, Pen Lights, Arrow Nocks, Microphones
Special Price
$3.95
Regular Price
$12.99
3V Lithium Battery CR322 Pin Shape Battery For Fishing Floats / Bobbers, Pen Lights, Arrow Nocks, Microphones
Special Price
$3.95
Regular Price
$12.99
Exell 4/V40H-2pin Ni-MH 4.8V 40mAh Rechargeable 2 Pin Button Cell Battery Pack
Special Price
$14.25
Regular Price
$19.99
Exell EB-DL30 9V 6-Cell Door Lock Battery Fits VingCard Timelox
Special Price
$1.00
Regular Price
$4.95