2.4V 400mAh Game Console Battery For NINTENDO Wii Replaces NC-WR01BA
Exell Battery EBGCB-NC-WR01BA Game Console Battery is a perfect replacement battery for your Game Console. This battery is made with high quality parts and guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturers specifications at a reduced price.
Exell Battery has reliable replacement batteries for all types of Gaming Equipment, devices and portable power applications. Be sure to check out our vast inventory of Gaming equipment batteries.
Exell Battery EBGCB-NC-WR01BA Game Console Battery Specifications- Voltage: 2.4V
- Amperage: 400mAh/0.96Wh
- Chemistry: Ni-MH
- Length: 3.43"
- Height: 1.39"
- Width: 0.74"
- Weight: 0.18"
Need more than one Exell Battery EBGCB-NC-WR01BA Game Console Battery? We offer great discounts on quantity orders, and FREE SHIPPING offers available.
| Width | 0.74" |
|---|---|
| Height | 1.39" |
| Length | 3.43" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Warranty Life | 1 |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 2.4 |
| Amperage | 400mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Energy | 0.96Wh |
| Color | White |
More from ExellBattery
3v CR435 Lithium Battery For Fishing Bobbers, Pen Lights, Arrow Nocks, Microphones Replaces Panasonic CR435
Special Price
$3.95
Regular Price
$12.99
1.2V Razor Battery For Braun 155 2505 5415 5564 5501 5533 5585 5646
Special Price
$7.16
Regular Price
$7.95
2.4V Razor Battery 700mAh For Abercrombie & Fitch 600 Cordless Razors
Special Price
$8.06
Regular Price
$8.95
4/V80H 3 Pin 4.8V 80mAh NiMH Battery Replaces 4/V80H-3P, 55608
Special Price
$19.95
Regular Price
$34.95
Exell EBV-V1930 Vacuum Battery, Fits Shark Vacuum V1700Z and V1930, Replaces Euro Pro X1725QN (4.8 Volts)
Special Price
$29.95
Regular Price
$39.99
1.2V Razor Battery For Braun 2500 2501 2505 2514 2515 2520 2525
Special Price
$3.48
Regular Price
$6.95
Exell 489A Alkaline 225V Battery NEDA 728 Replaces ER489, EVR-489, 728
Special Price
$119.00
Regular Price
$189.99