Remote Control Hobby Battery Pack EBRCH-4 For RC Helicopter/Plane/Car
Remote Control Hobby Battery Pack EBRCH-4 is the ultimate choice in battery technology for helicopter, multi rotors, airplane applications and more. Based upon cutting edge lithium polymer technology, this battery is all about power and performance. Made with high quality parts and are guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturers specifications at a reduced price.
Specifications:- Voltage: 14.8V
- Amperage: 3300 mAh
- Cell Count: 3S
- Discharge Rate: 35C
- Chemistry: Li-Po
Note: We ship Remote Control Hobby Battery Pack EBRCH-4 in accordance with U.S. Department of Transportations CFR 49. This may mean additional shipping charges in which case you will be contacted within 48 hours. If you have any questions contact us directly.
| UPC | 819891018670 |
|---|---|
| Width | 1.77165" |
| Height | 5.23622" |
| Length | 1.06299" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | Li-Po |
| Output Voltage | 14.8 |
| Amperage | 3300mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Voltage | 14.8V |
More from ExellBattery
Exell EB-2CR5 6V Lithium Battery – 1700mAh High Capacity Camera Replacement
Special Price
$7.99
Regular Price
$19.99
Exell 3-Volt Lithium Coin Cell Battery, EB-CR2354, 200 Milliamp Hours, 5-Pack Replaces CR2354, BR2354, DL2354
Special Price
$1.49
Regular Price
$8.95
Exell Battery 1/V150H-3P 1.2V 150mAh NiMH 3-PIN Battery
Special Price
$10.95
Regular Price
$16.95
Exell EB-CRP2 6V Lithium Battery – CRP2 Photo Battery Replacement for DL223A, 2CR-P2
Special Price
$8.49
Regular Price
$19.99