- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Dog Collar Battery EB-DC11 Replaces DC-11, CS-BAT, 1000005-1
Dog Collar Battery EB-DC11 is the ideal replacement battery to power your Innotek dog collars, such as Innotek 1000005-1, Innotek CS-16000, Innotek CS-16000TT, and more.
Keep track of your pet with the Dog Collar Battery EB-DC11 as a replacement part in your Innotek dog collars. This replacement Dog Collar Battery EB-DC11 is 100% compatible with the selected models. If consistency is important to your pet's training, you can count on the Dog Collar Battery EB-DC11 to provide long-lasting power to your device, whenever you need it. This battery is made with high quality parts and is guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturers specifications at a reduced price.
Specifications- Type: NiMH
- Voltage: 9.6 V
- Amperage: 750 mAh
- Terminal: Wire Leads
Dog Collar Battery EB-DC11 Replaces: CS-BAT, DC-11, 1000005-1, CS-16000, CS-16000TT, CS-2000
Need more than one? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers available.
| UPC | 819891011213 |
|---|---|
| Width | 29.5mm |
| Height | 21.1mm |
| Length | 89.6mm |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 9.6 |
| Amperage | 750mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Voltage | 9.6V |