1.2V 2500mAh Electric Toothbrush Battery EBTB-HX5350-B Fits Phillips HX5350, HX5751, HX5752, HX6302 and many more models
1.2V Electric Toothbrush Battery For Phillips is the ideal battery to power your Braun Toothbrush. This battery is made with high quality parts and is guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturers specifications at a reduced price.
1.2V Electric Toothbrush Battery Specifications- Type: Ni-MH
- Voltage: 1.2 V
- Amperage: 2500 mAh
- Dimensions: 1.91" x 0.66" x 0.66"
1.2V Electric Toothbrush Battery Fits: HX5350, HX5751, HX5752, HX6302, HX6381, HX6711, HX6730, HX6731, HX6733, HX6903, HX6910, HX6920, HX6930, HX6932, HX6934, HX6942, HX6952, HX6971, HX6972, HX6992, HX6995, HX8111, HX8141, HX8142, HX9332, HX9332, HX9342
Need more than one Electric toothbrush battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers available.
| UPC | 819891018151 |
|---|---|
| Width | 0.66" |
| Height | 0.66" |
| Length | 1.91" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Warranty Life | 1 |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 1.2 |
| Amperage | 2500mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Voltage | 1.2V |
More from ExellBattery
Exell S28PX 6V Silver Oxide Battery 4SR44, V28PX, PX28, 544,
Special Price
$9.79
Regular Price
$11.95
Exell 246 Alkaline 9V Battery NEDA 1602, PP6,TR6 Replaces Eveready 246 ( NSN: 6135-00-043-4307 )
Special Price
$25.95
Regular Price
$34.99
Exell A221/505A 22.5V Alkaline Battery For AVO Meters, Flash Units & Vintage Gear
Special Price
$16.95
Regular Price
$19.95