1.2V Electric Toothbrush Battery Fits Oral-B Professional Care 8000, 8300, 8500, and many more models
1.2V Electric Toothbrush Battery for Oral-B is the ideal battery to power your Oral-B Toothbrush. This battery is made with high quality parts and is guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturers specifications at a reduced price.
1.2V Electric Toothbrush Battery Specifications- Type: Ni-MH
- Voltage: 1.2 V
- Amperage: 2000 mAh
- Dimensions: 1.96" x 0.68" x 0.68"
1.2V Electric Toothbrush Battery Fits and Replaces: Oral-B Triumph 4000, Triumph 5000, Triumph 9000, Triumph 9400, Triumph 9500, Triumph 9900, Professional Care 8000, Professional Care 8300, Professional Care 8500, Professional Care 9500 Replaces 3731, 3738
| UPC | 819891018168 |
|---|---|
| Width | 0.68" |
| Height | 0.68" |
| Length | 1.96" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Warranty Life | 1 |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 1.2 |
| Amperage | 2000 |
| Rechargeable | No |
| Voltage | 1.2V |
More from ExellBattery
Exell 2V 300Ah AGM Battery Replaces MSB300 MSJ300 BTL 2-300 L2V320 L2V270 CL300
Special Price
$169.00
Regular Price
$199.00
Exell 12V 250Ah 8D AGM Battery for Watercrafts Power Sports Solar Power Storage
Special Price
$599.00
Regular Price
$799.00
5x Exell Custom 9.6V 800mAh (8xAA) NiCd Battery Pack
Special Price
$62.96
Regular Price
$69.95
10x Exell Custom 9.6V 800mAh (8xAA) NiCd Battery Pack
Special Price
$101.96
Regular Price
$119.95
2x Exell Custom 9.6V 800mAh (8xAA) NiCd Battery Pack
Special Price
$26.06
Regular Price
$28.95
Exell 12V 110Ah AGM Battery for Forklifts Floor Scrubbers Solar Power Stations
Special Price
$239.00
Regular Price
$299.99
3x Exell Custom 9.6V 800mAh (8xAA) NiCd Battery Pack
Special Price
$38.66
Regular Price
$42.95