In stock
SKU
4/V80H-2P
4/V80H 2 Pin 4.8V 80mAh NiMH Battery Replaces 4/V60R, 4/V70H
Special Price
$19.95
Regular Price
$34.95
Buy 10
$19.50
eachsave 2%
Buy 20
$18.95
eachsave 5%
Buy 50
$18.50
eachsave 7%
Buy 100
$17.95
eachsave 10%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
4/V80H 2 Pin 4.8V 80mAh NiMH Battery Replaces 4/V60R, 4/V70H
4/V80H 2 Pin 4.8V 80mAh NiMH Battery is an ideal replacement battery made with high quality cells to ensure a dependable last battery reducing down time for your devices. This battery has many application uses such as computer backup, medical devices, security alarm systems, and many more.
4/V80H 2 Pin 4.8V 80mAh NiMH Battery Specifications- Voltage: 4.8V
- Amperage: 80mAh
- Chemistry: Nickel Metal Hydride (NiMH)
- Height: 0.94in (24mm)
- Diameter: 0.61in (15.5mm)
- Terminal Types: 2 PIN
Varta 4/V80H 2 Pin 4.8V 80mAh NiMH Battery Replaces: Varta 4/V80H-2P, 55608, 55608-304-015, 4/V60R, 4/V60R-PC, 4/V70H, 4/V70H-PC, 4/V80H, 4/V80H-PC
| Diameter | 15.5mm |
|---|---|
| Height | 24mm |
| Condition | New |
| Country of Manufacture | Malaysia. Country of origin is subject to change |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 4.8 |
| Amperage | 80 |
| Amperage (mAh) | 80 |
| Rechargeable | No |
| Terminal Type | PC Pins |
| Input Voltage | 4.8V |
| Input Voltage | 4.8V |
| Voltage | 4.8V |
More from ExellBattery
Exell 4/V150H-C 4.8V 150mAh NiMH Battery for Quick Check 150, 200
Special Price
$24.95
Regular Price
$39.95
4/V80H 3 Pin 4.8V 80mAh NiMH Battery Replaces 4/V80H-3P, 55608
Special Price
$19.95
Regular Price
$34.95