In stock
SKU
4/V150H-3P
4/V150H 3 Pin 4.8V 150mAh NiMH Battery for home alarms, sensors
Special Price
$24.95
Regular Price
$39.95
Buy 10
$24.25
eachsave 3%
Buy 20
$23.75
eachsave 5%
Buy 50
$23.25
eachsave 7%
Buy 100
$22.50
eachsave 10%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
4/V150H 3 Pin 4.8V 150mAh NiMH Battery for home alarms, sensors
4/V150H 3 Pin 4.8V 150mAh NiMH Battery has good recovery characteristics after long storage period and deep discharge. Sealed rechargeable Ni-MH Button Cells from VARTA Microbattery can be operated in any position. The cells complete the manufacturing process in a charged state. Because of time and temperature depending self- discharge, the state of charge upon receipt can not be precisely defined. Before use, therefore, sealed Ni-MH cells should be recharged.
4/V150H 3 Pin 4.8V 150mAh NiMH Battery Specifications- Voltage: 4.8V
- Amperage: 150mAh
- Chemistry: Nickel Metal Hydride (NiMH)
- Length: 0.56in (14.1mm)
- Height: 0.70in (17.7mm)
- Width: 1.01in (25.6mm)
- Terminal Types: 3 Pin
4/V150H 3 Pin 4.8V 150mAh NiMH Battery Applications: Car and home alarm, Medical applications - pipettes, sensor network supply, timer, actor, sensor, smart grid, metering
| Width | 25.6mm |
|---|---|
| Height | 17.7mm |
| Length | 14.1mm |
| Condition | New |
| Country of Manufacture | Malaysia. Country of origin is subject to change |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 4.8 |
| Amperage | 150 |
| Amperage (mAh) | 150 |
| Rechargeable | No |
| Terminal Type | PC Pins |
| Input Voltage | 4.8V |
| Input Voltage | 4.8V |
| Voltage | 4.8V |
More from ExellBattery
Exell 3V 1800mAh Lithium Battery Replaces Fanuc A02B-0309-K102, A98L-0031-0026
Special Price
$16.95
Regular Price
$43.99
Exell EBPLC-A98L-0031-0028 3V 1750mAh Lithium in Cartridge Battery Replaces Fanuc A02B-0323-K102, A98L-0031-0028
Special Price
$16.95
Regular Price
$43.99
Exell 3/V40H-2pin Ni-MH 3.6V 40mAh Rechargeable 2 Pin Button Cell Battery Pack 55608303015
Special Price
$10.95
Regular Price
$16.95