Out of stock
SKU
3/V80H-3P
3/V80H 3 Pin 3.6V 80mAh NiMH Battery 55608303059
Special Price
$18.95
Regular Price
$29.95
Buy 10
$18.50
eachsave 2%
Buy 20
$18.25
eachsave 4%
Buy 50
$17.95
eachsave 5%
Buy 100
$17.50
eachsave 8%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
3/V80H-3P Battery
Features:
Features:
- Good recovery characteristics after long storage period and deep discharge
- Sealed rechargeable NiMH Button Cells from Varta Microbattery can be operated in any position
- The cells complete the manufacturing process in a charged state
- Because of time and temperature depending self- discharge, the state of charge upon receipt can not be precisely defined. Before use, therefore, sealed Ni-MH cells should be recharged
- RTC Backup
- Memory Backup
- Sensor Network Supply
- Voltage: 3.6V
- Capacity: 80mAh
- Terminal: 3 Pin
- Nickel Metal Hydride Chemistry
| Diameter | 15.5mm |
|---|---|
| Height | 12mm |
| Condition | New |
| Country of Manufacture | Malaysia. Country of origin is subject to change |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 3.6 |
| Amperage | 80 |
| Amperage (mAh) | 80 |
| Rechargeable | No |
| Terminal Type | PC Pins |
| Input Voltage | 3.6V |
| Input Voltage | 3.6V |
| Voltage | 3.6V |
More from ExellBattery
Exell 3-Volt Lithium Coin Cell Battery, CR2025, 200 Milliamp Hours, 5-Pack
Special Price
$1.49
Regular Price
$7.95
3pc 5pk A28PX 6V Alkaline Battery Replaces PX28A, A544, 4LR44, K28A
Special Price
$11.01
Regular Price
$12.95
2pc 5pk A28PX 6V Alkaline Battery Replaces PX28A, A544, 4LR44, K28A
Special Price
$9.31
Regular Price
$9.95
5pk Exell 3V Lithium Coin Cell Battery CR2016 Replaces DL2016, ECR2016
Special Price
$1.49
Regular Price
$7.95
Exell 3-Volt Lithium Coin Cell Battery, CR2032, 200 Milliamp Hours, 5-Pack
Special Price
$1.49
Regular Price
$7.95