In stock
SKU
3/V150H-NOPIN
3/V150H 3.6V NiMH Memory Back Up Battery Pack with No Pins
Special Price
$18.95
Regular Price
$29.95
Buy 10
$18.50
eachsave 2%
Buy 20
$18.25
eachsave 4%
Buy 50
$17.95
eachsave 5%
Buy 100
$17.50
eachsave 8%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
3/V150H 3.6V NiMH Memory Back Up Battery Pack with No Pins
3/V150H 3.6V NiMH Battery is a high quality memory back up battery made from Nickel Metal Hydride cells. This battery has no pins and can be used in my applications such as medical, memory safeguard, measuring equipment, lighting and industrial timepieces.
3/V150H 3.6V NiMH Battery Specifications- Voltage: 3.6V
- Amperage: 150mAh
- Chemistry: Nickel Metal Hydride (NiMH)
- Length: 1.02in (26mm)
- Height: 0.67in (17mm)
- Width: 0.59in (15mm)
- Terminal Type: NO PIN
VARTA: 3/V150H, 3/V150H-3P, 55615, 55615-303-059, 3/100DKO, 3/100DKO-PC, 3/V110R, 3/V150H, 53310303059, 55615303059, K03C10002
| Width | 15mm |
|---|---|
| Height | 17mm |
| Length | 26mm |
| Condition | New |
| Country of Manufacture | Malaysia. Country of origin is subject to change |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 3.6 |
| Amperage | 150 |
| Amperage (mAh) | 150 |
| Rechargeable | No |
| Terminal Type | Flat Top |
| Input Voltage | 3.6V |
| Input Voltage | 3.6V |
| Voltage | 3.6V |
More from ExellBattery
5pk 3V Coin Cell Battery Replaces ECR1220, BR1220, 280-208, DL1220B, BR1220-1W
Special Price
$1.49
Regular Price
$4.95
5pack Exell EB-CR1625 3V Lithium Coin Cell Battery Replaces DL1625, ECR1625, BR1625 DL1625B, BR1625-1W
Special Price
$1.49
Regular Price
$7.95
Exell Battery EB445 (40559) 4V 4.5Ah Sealed Lead Acid Replacement Battery
Special Price
$9.95
Regular Price
$19.99