5/V80H 6V 80mAh NiMH Rechargeable Battery Pack with Solder Tabs For Vehicle Tracking , Car Alarm, Solar, Automatic Pipette, Electricity Metering
Out of stock
SKU
5/V80H-WT
5/V80H 6V 80mAh NiMH Rechargeable Battery Pack with Solder Tabs
Special Price
$24.95
Regular Price
$39.95
Buy 10
$24.25
eachsave 3%
Buy 20
$23.75
eachsave 5%
Buy 50
$23.25
eachsave 7%
Buy 100
$22.50
eachsave 10%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
5/V80H 6V 80mAh NiMH rechargeable battery pack with solder tabs
5/V80H 6V 80mAh NiMH rechargeable battery pack with solder tabs is a high quality memory back up battery pack made from Varta Nickel Metal Hydride cells. This pack has 2 solder tabs and can be used in many applications such as circuit boards, memory safeguard, measuring equipment, memory backuup, real time clocks, mobile lights, lighting and industrial timepieces.
5/V80H 6V 80mAh NiMH rechargeable battery pack with solder tabs Specifications- Voltage: 6V
- Amperage: 80mAh
- Chemistry: Nickel Metal Hydride (NiMH)
- Height: 1.26in (32.1mm)
- Diameter: 0.63in (16mm)
- Weight: 0.06lbs (27.2g)
- Terminal Type: 2 Solder Tabs
| UPC | 816481022734 |
|---|---|
| Diameter | 0.63" |
| Height | 1.26" |
| Condition | New |
| Country of Manufacture | Malaysia. Country of origin is subject to change |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 6 |
| Amperage | 80 |
| Amperage (mAh) | 80 |
| Rechargeable | Yes |
| Terminal Type | Solder Tabs |
| Input Voltage | 6V |
| Input Voltage | 6V |
More from ExellBattery