Out of stock
SKU
PC-2
Panasonic C ALKALINE PLUS Battery PC-2 - Retail Card 2pk
$2.95
Buy 48
$2.75
eachsave 7%
Buy 480
$1.98
eachsave 33%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Panasonic C ALKALINE PLUS Battery PC2 - Retail Card 2pk
Panasonic C ALKALINE PLUS Battery PC2 are ideal for use in your everyday electronics. AA-Size General Purpose Battery Pack provide long-lasting performance in everyday devices such as portable CD players, shavers, radios, smoke alarms and pagers, giving you a dependable solution for the products you rely on.
Applications Best for:- Portable Stereo
- Toy
- Lighting
- Radio
- Model: PC-2
- Size: C
- Voltage: 1.5V
- Chemistry: Alkaline
- Diameter: 1.031"
- Width: 0.9"
- Height: 1.969"
- Manufactured by Panasonic
Also Known As: LR14, Duracell MN1400, R14, R14P, LR14, LR14A, AM-2, HP11, Varta 4106, Kodak KC, K4A, Toshiba LR14N, NEDA 14A, 14AC, Rayovac 814, Varta 4014, C, Panasonic AM2, Energizer Ever Ready E93, BABY
Need more Panasonic C ALKALINE PLUS Batteries? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers available.
| UPC | 073096300026 |
|---|---|
| Width | 0.9" |
| Diameter | 1.031" |
| Height | 1.969" |
| Length | 1.969" |
| Condition | New |
| Brand | Panasonic |
| Battery Size | C |
| Output Voltage | 1.5 |
| Rechargeable | Yes |
| Terminal Type | Button Top |
| Voltage | 1.5V |
More from Panasonic
Panasonic CR-2032/HGN 3V Lithium Coin Battery HORZ 3 PC Pins PC CMOS
Special Price
$5.95
Regular Price
$7.95
Panasonic CR-2032/VC1N 3V Lithium Coin Battery Horz 2 Pins PC CMOS
Special Price
$5.95
Regular Price
$7.95
Panasonic 6V 2CR5 Photo Lithium Battery High Capacity 1400mAh
Special Price
$7.95
Regular Price
$12.99
Panasonic CR-2016/F2N 3V Lithium Coin Battery SMD (SMT) Tab PC CMOS
Special Price
$5.95
Regular Price
$7.95
Panasonic CR-2032/GVN 3V Lithium Coin Battery Horz 3 Pins Tab PC CMOS
Special Price
$5.95
Regular Price
$7.95
Panasonic CR2 CR-2 3V Lithium Battery High Capacity 850mAh
Special Price
$5.95
Regular Price
$9.99