In stock
SKU
EB-27A-BP1
Exell EB-27A Alkaline 12V Battery Replaces MN27 L828 AG27 G27
Special Price
$4.95
Regular Price
$5.95
Buy 10
$2.50
eachsave 49%
Buy 100
$1.50
eachsave 70%
Buy 500
$0.75
eachsave 85%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Exell EB-27A Alkaline 12V Battery Replaces MN27 L828 AG27 G27A
The Exell EB-27A Alkaline 12V Battery is commonly used to power Car Alarms Key Fobs, Burglar Alarm Remote Controls, Cigarette Lighters, Electronic Door Locks, and Garage Door Openers.
Exell EB-27A Alkaline 12V Battery Specifications:
The Exell EB-27A 12V Alkaline Battery Is Also Known As: 27A, A27, B-1, CA22, EL-812, EL812, G27A, GP27A, L828, MN27, R27A
Need more than one Exell EB-27A Alkaline 12V Battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers are available.
| UPC | 813662023375 |
|---|---|
| Diameter | 0.30" |
| Height | 1.10" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Battery Size | 27A |
| Output Voltage | 12 |
| Amperage | 18mAh |
| Rechargeable | No |
| Terminal Type | Button Top |
| Voltage | 12V |
More from ExellBattery
3pc Exell Custom 3.6V 800mAh NiMH AAA Pack with 6.0" 26AWG Open Wires
Special Price
$26.06
Regular Price
$28.95
Exell Custom 4.8V 800mAh NiCd 4xAA Square Battery Pack with Tabs
Special Price
$14.36
Regular Price
$15.95
10pc Exell Custom 3.6V 800mAh NiMH AAA Pack with 6.0" 26AWG Open Wires
Special Price
$76.46
Regular Price
$89.95
2x Exell Custom 4.8V 400 mAh 4x2/3AA Square Battery Pack with Button Top
Special Price
$19.76
Regular Price
$19.95
Exell Custom 9.6V 800mAh (8xAA) NiCd Battery Pack
Special Price
$16.16
Regular Price
$17.95
Exell Custom 4.8V 1000mAh NiCd 4xAA Square Battery Pack with Tabs
Special Price
$15.26
Regular Price
$16.95
5pc Exell Custom 3.6V 800mAh NiMH AAA Pack with 6.0" 26AWG Open Wires
Special Price
$43.16
Regular Price
$47.95