In stock
SKU
J185E-AC
- Maxguard Advanced Design Separator and Alpha Plus paste formulation for long life, industry-leading performance, and lower overall maintenance costs.
- Heat and corrosion resistant
- With handles for easy carrying
- HydroLink™ single-point watering system available
- Only 5-15% self-discharge per month
- 99% recyclable
Special Price
$406.00
Regular Price
$499.99
Buy 3
$401.00
eachsave 1%
Buy 6
$397.00
eachsave 2%
Buy 12
$393.00
eachsave 3%
Buy 24
$385.00
eachsave 5%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Trojan J185E-AC 12V Flooded Battery
The J185E-AC 12V Flooded battery offers increased total energy for floor cleaning machines, improving productivity at work. This battery's deep cycle technology provides high-energy output with sustained performance, improved capacity, and extended battery life.
FEATURES & BENEFITS- Maxguard Advanced Design Separator and Alpha Plus paste formulation for long life, industry-leading performance, and lower overall maintenance costs.
- Heat and corrosion resistant
- With handles for easy carrying
- HydroLink™ single-point watering system available
- Only 5-15% self-discharge per month
- 99% recyclable
- CAPACITY MINUTES: @25 Amps / 312 @75 Amps / 82
- CAPACITY AMP-HOURS: 5-Hr Rate / 144 10-Hr Rate / 160 20-Hr Rate / 175 100-Hr Rate / 194
- ENERGY (KWH): 2.33
- DIMENSIONS INCHES (MM): Length / 15.41 (391) Width / 6.90 (175) Height / 15.20 (386)
- WEIGHT LBS. (KG): 102 (46)
- OPERATING TEMPERATURE: -4°F to 122°F (-20°C to +50°C)
Your cleaning professionals need power solutions that keep them moving. We've got you covered, with floor cleaning batteries that deliver consistent performance, whether powering your scrubbers, vacuum cleaners, floor sweepers, or burnishers.
Trojan floor cleaning batteries:
- Hold up to the most demanding environments
- Require little to no maintenance
- Charge quickly
- Come with comprehensive warranties
| UPC | 026190020215 |
|---|---|
| Width | 6.90 |
| Height | 15.20 |
| Length | 15.41 |
| Condition | New |
| Brand | Trojan |
| Trojan Applications | FM |
| Chemistry | Flooded |
| Output Voltage | 12V |
| Amperage | 175Ah |
| Amperage (mAh) | 175 |
| Rechargeable | No |
| Terminal Type | U - Universal Terminal |
| Input Voltage | 12V |
| Input Voltage | 12V |
| Watts | W |
| Warranty | 3 Year Manufacturer Warranty |
| Special Notes | Before purchasing, please be advised that it is recommended to replace your original battery pack with that of the same chemistry. This battery may require a skilled installer or special tools to replace. For skilled end users only. This battery may require soldering and special tools to replace. For skilled end users only. Extended battery packs may require an extra cover that will accommodate its size. |
| Voltage | 12V |
More from Trojan
Trojan 24TM 12V 70Ah Group 24 Marine RV Dual Purpose Battery
Special Price
$288.00
Regular Price
$330.00
Trojan T31-AGM 12V 100Ah Group 31 Deep Cycle AGM Battery
Special Price
$599.00
Regular Price
$669.99
Trojan Motive 27TMX 12V 105Ah Marine RV Dual Purpose Battery Group 27
Special Price
$277.00
Regular Price
$330.00
Trojan 27TM 12V 105Ah Flooded Deep Cycle Battery for Marine RV
Special Price
$269.00
Regular Price
$330.00
Trojan T27-AGM 12V 89Ah Group 27 Dual Purpose Deep Cycle Battery
Special Price
$559.00
Regular Price
$599.99