Out of stock
SKU
EPU-6X0810-MRR
Battery Pack EPU-6X0810-MRR for Metricom Scada Repeater Radios SLA 12V
$125.00
Buy 5
$120.00
eachsave 4%
Buy 12
$114.00
eachsave 9%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Battery Pack EPU-6X0810-MRR for Metricom Scada Repeater Radios SLA 12V
Battery Pack Battery EPU-6X0810-MRR is a Sealed Lead Acid rechargeable battery pack specifically designed to work in Metricom Scada Repeater (Packet) Radios. This item is made with special Hawker brand extreme temperature sealed lead acid battery cells.
Batteriesinaflash.com, Inc offers a quality selection of utility meter Batteries and accessories guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturers specifications. Many are assembled right here in the USA by highly skilled American workers.
Specifications:- Voltage: 12 V
- Capacity: 2.5 mAh
- Chemistry: SLA
- Terminal: Wire Leads Connector
- Size: 4.09" x 2.72" x 2.39"
Need more than one? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers available.
| UPC | 819891018861 |
|---|---|
| Width | 2.39" |
| Height | 2.72" |
| Length | 4.09" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | AGM |
| Output Voltage | 12 |
| Amperage | 2.5Ah |
| Amperage (mAh) | 2.5 |
| Rechargeable | Yes |
| Color | Black |
| Input Voltage | 12V |
| Input Voltage | 12V |
| Voltage | 12V |
More from ExellBattery
Dog Collar Battery EB-DC11 Replaces DC-11, CS-BAT, 1000005-1, CS-2000
Special Price
$18.86
Regular Price
$21.95
Dog Collar Battery EB-DC24 Replaces DC-24, MH330AAAK6HC, 650-060
Special Price
$4.95
Regular Price
$12.95
2.4V Razor Battery For Wahl 7700 Conair HV1 M06SL GE 41B001RD531
Special Price
$7.16
Regular Price
$8.95
Razor Battery EBWHL-2 For Wahl Razors Replaces 00040-100, C1015, C1018
Special Price
$13.46
Regular Price
$15.95