Out of stock
SKU
EBPR-PAG0025
Pager Battery EBPR-PAG0025 Fits Signologies 1200, NT30AAK
Special Price
$7.95
Regular Price
$15.95
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Pager Battery EBPR-PAG0025 Fits Signologies 1200, NT30AAK
Pager Battery EBPR-PAG0025 is the ideal battery to power your Signologies Pager. Never be out of contact with the people around you due to a failing pager battery. Our replacement batteries prove long lasting power and will ensure you are always available when you are needed. This battery is made with high quality parts and is guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturer's specifications at a reduced price.
Specifications- Type: NiMH
- Voltage: 3.6 V
- Amperage: 700 mAh
- Dimensions: 1.74in x 1.20in x 0.41in
Pager Battery EBPR-PAG0025 Replaces: PAG0025
Need more than one? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers available.
| UPC | 819891019332 |
|---|---|
| Width | 0.41" |
| Height | 1.20" |
| Length | 1.74" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 3.6 |
| Amperage | 700mAh |
| Rechargeable | No |
| Voltage | 3.6V |
More from ExellBattery
5pack Exell EB-CR1225 3V Lithium Coin Cell Battery Replaces DL1225
Special Price
$1.49
Regular Price
$4.95
Exell EB-27A Alkaline 12V Battery Replaces MN27 L828 AG27 G27
Special Price
$4.95
Regular Price
$5.95
10pk Exell EB-SR621 Silver Oxide 1.5V Watch Battery for SR621SW, 364
Special Price
$6.95
Regular Price
$8.95
10pk Exell EB-SR521 Silver Oxide 1.5V Watch Battery for SR521SW 379
Special Price
$6.95
Regular Price
$9.95