Exell 7.5V 2500mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits Motorola NTN8293 XTS3000
The Exell 7.5V 2500mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery has better performance (higher capacity) and reliability (longevity & safety). The superior performance improves batteries running time, which is better than original brand replacement. The superior quality results in longer battery life and better protection of the powered device. Higher capacity batteries provide longer running times with no negative effects on devices.
Exell EBTWR-NTN8294 Ni-MH 7.5V Battery Specifications:- Voltage: 7.5V
- Amperage: 2500mAh/18.75Wh
- Chemistry: Ni-MH
- Length: 4.88in (124.00mm)
- Height: 2.3in (58.50mm)
- Width: 0.91in (23.00mm)
- Weight: 0.66lbs
The Exell EBTWR-NTN8294 Ni-MH 7.5V Battery Is Also Known As: CS-MTX300TW
Need more than one Exell EBTWR-NTN8294 Ni-MH 7.5V Battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers are available.
| UPC | 813662027250 |
|---|---|
| Width | 0.91" |
| Height | 2.3" |
| Length | 4.88" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Warranty Life | 1 |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 7.5 |
| Amperage | 2500mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Energy | 18.75Wh |
| Color | Black |
More from ExellBattery
21pc Alkaline Batteries Kit Includes A28PX & 23A Batteries and Watch Opener
Special Price
$9.95
Regular Price
$19.95
Exell 12V 110Ah AGM IT Terminal Battery for Solar Generators Sweepers Golf Carts
Special Price
$239.00
Regular Price
$299.99
11pc Alkaline Batteries Kit Includes A28PX & 23A Batteries and Watch Opener
Special Price
$6.95
Regular Price
$12.95
41pc Alkaline Batteries Kit Includes A28PX 23A L736 L621 L936 and Watch Opener
Special Price
$4.95
Regular Price
$19.95
41pc Alkaline Batteries Kit Includes A28PX 23A L1154 L626 L1131 and Watch Opener
Special Price
$9.95
Regular Price
$19.95
51pc Alkaline Batteries Kit Includes L736 L621 L626 LL1131 L1154 & Watch Opener
Special Price
$6.95
Regular Price
$12.95