Exell 7.5V 1800mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits Motorola AXU4100 AXV5100
The Exell 7.5V 2000mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery has better performance (higher capacity) and reliability (longevity & safety). The superior performance improves batteries running time, which is better than original brand replacement. The superior quality results in longer battery life and better protection of the powered device. Higher capacity batteries provide longer running times with no negative effects on devices.
Exell EBTWR-PMNN4046A Ni-MH 7.5V Battery Specifications:- Voltage: 7.5V
- Amperage: 1800mAh/13.5Wh
- Chemistry: Ni-MH
- Length: 5.1in (129.50mm)
- Height: 2.24in (57.00mm)
- Width: 0.75in (19.00mm)
- Weight: 0.66lbs
The Exell EBTWR-PMNN4046A Ni-MH 7.5V Battery Is Also Known As: CS-MTP120TW
Need more than one Exell EBTWR-PMNN4046A Ni-MH 7.5V Battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers are available.
| UPC | 813662027281 |
|---|---|
| Width | 0.75" |
| Height | 2.24" |
| Length | 5.1" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Warranty Life | 1 |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 7.5 |
| Amperage | 1800mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Energy | 13.5Wh |
| Color | Black |
More from ExellBattery
2pc 5pk A28PX 6V Alkaline Battery Replaces PX28A, A544, 4LR44, K28A
Special Price
$9.31
Regular Price
$9.95
10pk Exell EB-SR41 Silver Oxide 1.55V Watch Battery Replaces SR736 392
Special Price
$9.95
Regular Price
$10.95
5pc 5pk A28PX 6V Alkaline Battery Replaces PX28A, A544, 4LR44, K28A
Special Price
$13.56
Regular Price
$16.95
10pk Exell EB-S1131 Silver Oxide 1.5V Watch Battery Replaces SR54 389
Special Price
$5.95
Regular Price
$12.95
3pc 5pk A28PX 6V Alkaline Battery Replaces PX28A, A544, 4LR44, K28A
Special Price
$11.01
Regular Price
$12.95
10pk Exell EB-SR43 Silver Oxide 1.55V Watch Battery Replaces SR43W 386
Special Price
$9.95
Regular Price
$10.95