In stock
SKU
EBTWR-NTN4594
Exell 7.2V 2800mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits MOTOROLA MX1000
$46.95
Buy 3
$42.95
eachsave 9%
Buy 10
$37.95
eachsave 19%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Exell 7.2V 2800mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits MOTOROLA MX1000 MX2000
The Exell 7.2V 2800mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery has better performance (higher capacity) and reliability (longevity & safety). The superior performance improves batteries running time, which is better than original brand replacement. The superior quality results in longer battery life and better protection of the powered device. Higher capacity batteries provide longer running times with no negative effects on devices.
Exell EBTWR-NTN4594 Ni-MH 7.2V Battery Specifications:- Voltage: 7.2V
- Amperage: 2800mAh/20.16Wh
- Chemistry: Ni-MH
- Length: 4.02in (102.01mm)
- Height: 2.92in (74.23mm)
- Width: 1.18in (30.01mm)
- Weight: 0.88lbs
The Exell EBTWR-NTN4594 Ni-MH 7.2V Battery Is Also Known As: CS-MKT594TW
Need more than one Exell EBTWR-NTN4594 Ni-MH 7.2V Battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers are available.
| UPC | 813662027151 |
|---|---|
| Width | 1.18" |
| Height | 2.92" |
| Length | 4.02" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 7.2 |
| Amperage | 2800mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Energy | 20.16Wh |
More from ExellBattery
Exell MRB675 1.35V Mercury Replacement Battery – PX675 Hearing Aid & Camera Battery
Special Price
$8.99
Regular Price
$19.99
Exell A675PX VT675 XL675 AP675 675HPX 675A 1.5V Alkaline Battery
Special Price
$1.48
Regular Price
$2.95
Exell MRB400 1.35V Mercury Replacement Battery – PX400 PX625 Camera & Light Meter Battery
Special Price
$10.49
Regular Price
$19.99
Exell CR1/3N 3V Lithium Battery (2L76 / DL1/3N / K58L / CR11108) – High-Drain Power Cell
Special Price
$3.95
Regular Price
$14.99
Exell MRB625 1.35V Mercury Replacement Battery – PX625 Camera & Light Meter Battery
Special Price
$9.49
Regular Price
$19.99
Exell S76PX 1.55V Silver Oxide Battery 303 357 SR44 V357 GS13
Special Price
$2.48
Regular Price
$4.95