Exell 7.2V 2500mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits ICOM IC-A24 IC-A6
The Exell 7.2V 2500mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery has better performance (higher capacity) and reliability (longevity & safety). The superior performance improves batteries running time, which is better than original brand replacement. The superior quality results in longer battery life and better protection of the powered device. Higher capacity batteries provide longer running times with no negative effects on devices.
Exell EBTWR-BP209X Ni-MH 7.2V Battery Specifications:- Voltage: 7.2V
- Amperage: 2500mAh/18.00Wh
- Chemistry: Ni-MH
- Length: 4.72in (120.00mm)
- Height: 2.13in (54.00mm)
- Width: 0.71in (18.00mm)
- Weight: 0.55lbs
The Exell EBTWR-BP209X Ni-MH 7.2V Battery Is Also Known As: CS-ICM210TW
Need more than one Exell EBTWR-BP209X Ni-MH 7.2V Battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers are available.
| UPC | 813662027625 |
|---|---|
| Width | 0.71" |
| Height | 2.13" |
| Length | 4.72" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 7.2 |
| Amperage | 2500mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Energy | 18.00Wh |
More from ExellBattery
12V DC Charger Auto Power Cord Adapter For Cell Phones Laptops MP3s
Special Price
$3.95
Regular Price
$7.95
9.6V Custom NiMH 2100mAh Battery Pack w/ 6" Bare Wire Leads
Special Price
$27.85
Regular Price
$30.94
Exell 3.7V 800mAh Oryon Tech Inverter Battery Fits ELastoLite INV133
Special Price
$7.95
Regular Price
$19.95