In stock
SKU
EBTWR-KNB17
Exell 7.2V 2100mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits KENWOOD TK-180
$29.95
Buy 3
$26.95
eachsave 10%
Buy 10
$23.95
eachsave 20%
- In a flash shipping on all orders
- Safe shopping guarantee
- Secure online payments
- 30 days money back guarantee
Exell 7.2V 2100mAh Ni-MH FRS 2way Radio Battery Fits KENWOOD TK-180 TK-190 TK-280
The Exell EBTWR-KNB17 Ni-MH 7.2V Battery has better performance (higher capacity) and reliability (longevity & safety). The superior performance improves batteries running time, which is better than original brand replacement. The superior quality results in longer battery life and better protection of the powered device. Higher capacity batteries provide longer running times with no negative effects on devices.
Exell EBTWR-KNB17 Ni-MH 7.2V Battery Specifications:- Voltage: 7.2V
- Amperage: 2100mAh/15.12Wh
- Chemistry: Ni-MH
- Length: 4.4in (111.87mm)
- Height: 2.27in (57.55mm)
- Width: 0.81in (20.54mm)
- Weight: 0.62lbs
The Exell EBTWR-KNB17 Ni-MH 7.2V Battery Is Also Known As: CS-KNB160TW
Need more than one Exell EBTWR-KNB17 Ni-MH 7.2V Battery? We offer great discounts on quantity orders and FREE SHIPPING offers are available.
| UPC | 813662026994 |
|---|---|
| Width | 0.81" |
| Height | 2.27" |
| Length | 4.4" |
| Condition | New |
| Brand | ExellBattery |
| Chemistry | NiMH |
| Output Voltage | 7.2 |
| Amperage | 2100mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Energy | 15.12Wh |
| Voltage | V |
More from ExellBattery
Exell Custom 4.8V 800mAh NiCd 4xAA Square Battery Pack with Tabs
Special Price
$14.36
Regular Price
$15.95
Exell Custom 9.6V 800mAh (8xAA) NiCd Battery Pack
Special Price
$16.16
Regular Price
$17.95
3x Exell Custom 4.8V 400 mAh 4x2/3AA Square Battery Pack with Button Top
Special Price
$28.76
Regular Price
$29.95
5pc Exell Custom 3.6V 800mAh NiMH AAA Pack with 6.0" 26AWG Open Wires
Special Price
$43.16
Regular Price
$47.95
10pc Exell Custom 3.6V 800mAh NiMH AAA Pack with 6.0" 26AWG Open Wires
Special Price
$76.46
Regular Price
$89.95
Exell Custom 4.8V 1000mAh NiCd 4xAA Square Battery Pack with Tabs
Special Price
$15.26
Regular Price
$16.95
2x Exell Custom 4.8V 400 mAh 4x2/3AA Square Battery Pack with Button Top
Special Price
$19.76
Regular Price
$19.95